Pomiń ten link jeśli nie chcesz trafić na czarną listę!
  • Slider 6
  • Slider 9
  • Slider 10
  • Slider 12
Dwumiesięcznik dla młodych ciałem i duchem

Koronacja Bolesława Chrobrego...

Paweł Zdziarski   

3(107)2025 | Koronacja Bolesława Chrobrego...
3(107)2025 | Koronacja Bolesława Chrobrego...
3(107)2025 | Koronacja Bolesława Chrobrego...

Koronacja Bolesława Chrobrego na króla Polski w 1025 r. była wydarzeniem o ogromnym znaczeniu dla polskiej tożsamości narodowej, suwerenności państwa i jego miejsca w chrześcijańskiej Europie. Była to nie tylko uroczystość polityczna, ale również akt o wymiarze duchowym, podkreślający rolę monarchy jako pomazańca Bożego.

Suwerenność i umocnienie państwa

Na podstawie danych pośrednich można przypuszczać, że koronacja księcia Bolesława odbyła się 18 kwietnia 1025 r., w Niedzielę Wielkanocną, w archikatedrze gnieźnieńskiej - miejscu kultu św. Wojciecha. Chrobry wykorzystał chwiejność sytuacji w świecie chrześcijańskim po śmierci cesarza Henryka II w 1024 r. oraz niemal równoczesnym odejściu papieża Benedykta VIII, aby - najprawdopodobniej bez oczekiwania na aprobatę ich następców - dokonać uroczystego aktu namaszczenia i koronacji, wieńczącego jego wieloletnie zabiegi. Był to moment przełomowy, który nastąpił na krótko przed jego śmiercią. Bolesław Chrobry zmarł 17 czerwca, a więc niespełna dwa miesiące później.

Akt koronacji stanowił jednoznaczne potwierdzenie niezależności Polski. Wcześniej państwo Piastów znajdowało się pod politycznym wpływem Cesarstwa Niemieckiego, a władza książęca mogła być postrzegana jako zależna od cesarza. Akt koronacji równał Bolesława z innymi chrześcijańskimi monarchami Europy, odcinając Polskę od zależności lennej. Był to wyraz pełnej suwerenności, oznaczający, że Polska nie jest już jedynie lokalnym księstwem, lecz państwem o samodzielnym statusie.

Od momentu koronacji Polska zaczęła funkcjonować w Europie jako oficjalne królestwo, choć status ten został na stałe utrwalony dopiero po koronacji Władysława Łokietka w 1320 r. Pamięć o wydarzeniu z 1025 r. przetrwała jednak w narodowej świadomości. Odzwierciedla się to choćby w polskim godle państwowym - korona na głowie Orła Białego nawiązuje do pierwszej historycznej koronacji sprzed tysiąca lat. Ten proces wzrostu narodowej świadomości rozpoczął się od dworu Bolesława, rycerstwa i wyższego duchowieństwa. Z perspektywy historycznej był to jednak moment ważny dla całego narodu polskiego, moment, który na stałe wpisał się w nasze dziedzictwo. Inspirował wiele pokoleń Polaków do walki o niepodległość i suwerenność państwa.

Sakralny wymiar koronacji

Koronacja w tradycji chrześcijańskiej była czymś więcej niż tylko aktem politycznym. Miała charakter sakralny, podkreślający, że władza monarchy pochodzi od Boga. Namaszczenie olejami i nałożenie korony symbolizowało wybraństwo i odpowiedzialność króla za swoich poddanych. Dla Bolesława Chrobrego było to przypieczętowanie jego dotychczasowych dążeń do umocnienia chrześcijaństwa w młodym królestwie, a tym samym wpisanie się

w uniwersalistyczną wizję Europy. To właśnie chrzest i wiara w Chrystusa były wówczas spoiwem Starego Kontynentu.

Państwo, które miało koronowanego władcę, awansowało w hierarchii, zarówno z punktu widzenia cesarstwa, jak i papiestwa. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o wydarzeniu poprzedzającym koronację o 25 lat, a więc o zjeździe gnieźnieńskim, inaczej zwanym synodem gnieźnieńskim. Do ówczesnej stolicy Polski przybył cesarz rzymski Otton III, aby spotkać się z Chrobrym. Zjazd, który miał miejsce w marcu 1000 r., jest uważany za jedno z najważniejszych wydarzeń we wczesnej historii Polski, choć jego rzeczywiste znaczenie pozostaje wciąż zagadką

Wizyta młodego cesarza miała przede wszystkim charakter religijny. Otton III dowiedział się o śmierci w Prusach swojego współpracownika, biskupa praskiego Adalberta (czyli Wojciecha Sławnikowica). Poruszony tym współczesnym aktem męczeństwa, postanowił poświęcić Wojciechowi budowany w Rzymie kościół i uczynić jego kult spoiwem idei cesarstwa uniwersalistycznego. Wydarzenie wiązało się też z utworzeniem kościelnej metropolii w Gnieźnie.

W sposób szczególny wielu osobom zjazd kojarzy się z symbolicznym gestem cesarza, który miał nałożyć na skronie Bolesława swój diadem. W polskiej tradycji ten fakt bywa interpretowany jako swoista zapowiedź koronacji. Starania podjęte w Stolicy Apostolskiej

o papieską aprobatę dla koronacji Bolesława spotkały się jednak z oporem jego przeciwników, a przygotowaną rzekomo dla niego koronę otrzymał ostatecznie św. Stefan, władca Węgier. Poważnym utrudnieniem w realizacji tego planu była także śmierć sprzyjającego Polsce cesarza Ottona III oraz konflikt z jego następcą Henrykiem II.

Dziedzictwo koronacji

Koronacja Bolesława Chrobrego miała długofalowe konsekwencje dla Polski. [...].

Cały artykuł przeczytasz w papierowym wydaniu RYCERZ MŁODYCH - 3(107)2025 | Koronacja Bolesława Chrobrego..., s. 23