Pomiń ten link jeśli nie chcesz trafić na czarną listę!
  • Slider 11
  • Slider 6
  • Slider 9
  • Slider 10
Dwumiesięcznik dla młodych ciałem i duchem

Cztery wymiary edukacji

Papież Franciszek   

5(103)2024 | Cztery wymiary edukacji
5(103)2024 | Cztery wymiary edukacji
5(103)2024 | Cztery wymiary edukacji

Drodzy młodzi, (...) macie przed sobą ważną misję (...). Teraz do was należy ukazanie światu nowego oblicza Europy.

Europa, postać mitologiczna, która rozkochiwała w sobie bogów, nazywana była "dziewczęciem o wielkich oczach". Myślę więc także i o was, młodzi Europejczycy, jako osobach o spojrzeniu szerokim, otwartym, jako osobach zdolnych do wykraczania wzrokiem poza.

Widząc, w jakim kierunku zmierza obecnie świat (...), może to wy powinniście wychowywać dorosłych ku braterstwu i pokojowemu współistnieniu! (...) Zachęcam was do tego, byście byli przedsiębiorczy, kreatywni i krytyczni: wiecie, że kiedy profesor ma w klasie uczniów wymagających, krytycznych, uważnych, to motywuje go do jeszcze większego zaangażowania i lepszego przygotowywania lekcji. Nie bójcie się więc bycia wymagającymi: macie prawo otrzymywać to, co jest dla was najlepsze (...).

Niech waszymi największymi aspiracjami nie będzie dostanie się do kręgu edukacyjnych elit, do których dołączyć może tylko ten, kto jest bardzo majętny. Tym instytucjom często zależy na utrzymaniu status quo, na kształceniu tych osób, które zagwarantują funkcjonowanie systemu w dotychczasowy sposób. Docenić należy raczej te instytucje, które łączą dobrej jakości formację ze służbą bliźniemu (...). Najwyższa jakość - tak, ale dla wszystkich, a nie jedynie dla niektórych. Proponuję wam lekturę encykliki Fratelli tutti i dokumentu o ludzkim braterstwie (z 4 lutego 2019 r.), podpisanego wspólnie z Wielkim Imamem z Al-Azhar. (...) Mam nadzieję, że [te teksty] zainspirują także i was. Edukacja bowiem nie ma służyć jedynie "poznaniu siebie samego", ale też poznaniu drugiego człowieka.

Kolejną propozycją, którą chciałbym przywołać, jest troska o wspólny dom. (...). Jeśli nie uda wam się przeprowadzić decydującej zmiany owego autodestrukcyjnego trendu, innym trudno będzie dokonać jej w przyszłości. Nie dajcie się zwieść syrenim śpiewom, proponującym życie w luksusie, zarezerwowane dla małej cząstki świata: miejcie "wielkie oczy", aby widzieć całą resztę ludzkości, która nie ogranicza się do małej Europy. Aspirujcie do życia godnego i skromnego, bez luksusu i marnotrawstwa, aby wszyscy mogli żyć w tym świecie z godnością. (...). W związku z tym przyda wam się lektura encykliki Laudato si (...), w której wierzący i niewierzący znajdują solidne motywacje do zaangażowania na rzecz ekologii integralnej. Wychowywać należy zatem, do poznawania nie tylko siebie samego i bliźniego, ale też stworzenia (...).

Idea zjednoczonej Europy zrodziła się z silnej tęsknoty za pokojem, po wielu wojnach prowadzonych na tym kontynencie, i zaowocowała 70-letnim okresem pokoju. Teraz wszyscy musimy zaangażować się w położenie kresu spustoszeniu, jakie niesie wojna, w której (...) nieliczni możni podejmują decyzje, wysyłają tysiące młodych ludzi do walki i na śmierć. W takich przypadkach słusznym jest zbuntowanie się! (...) Lubię myśleć, że także gdyby światem rządzili młodzi, nie byłoby tylu wojen: ci, którzy mają przed sobą całe życie, nie chcą go przerywać i porzucać, ale pragną przeżywać je w pełni.

Chciałbym zachęcić was do poznania postaci niezwykłego młodego opozycjonisty, młodego Europejczyka o "wielkich oczach" - Franza Jägerstättera, ogłoszonego błogosławionym przez papieża Benedykta XVI. Franz (...), ze względu na swą chrześcijańską wiarę, zgłosił sprzeciw sumienia przeciwko przysiędze wierności Hitlerowi i wyruszeniu na wojnę. (...) Miał troje dzieci (...). Kiedy otrzymał wezwanie do wojska, odmówił, ponieważ uważał za niesprawiedliwe zabijanie niewinnych.

(...) Wszyscy byli przeciwko niemu, oprócz jego żony Franziski, która (...) wspierała go do samego końca. Pomimo tortur Franz woli zostać zabity, niż zabijać (...). Gdyby wszyscy młodzi postąpili tak jak on, Hitler nie mógłby zrealizować swych diabelskich planów. (...) Franz Jägerstätter został zabity w więzieniu, w którym był zamknięty także jego rówieśnik Dietrich Bonhoeffer, młody niemiecki teolog luterański, antynazista, który skończył równie tragicznie. Ci dwaj młodzi ludzie "o wielkich oczach" zostali zamordowani, ponieważ aż do samego końca pozostali wierni ideałom swojej wiary. I oto czwarty wymiar edukacji: (...) poznanie początku i kresu wszystkiego (...), abyście zawsze poszukiwali sensu waszego życia, waszego pochodzenia, kresu i prawdy (...). Podążajcie naprzód, stąpając twardo po ziemi, ale ze spojrzeniem szerokim, otwartym ku horyzontowi i ku niebu. Może wam w tym pomóc lektura adhortacji apostolskiej Christus vivit, skierowanej w sposób szczególny do ludzi młodych.

Przesłanie do uczestników Europejskiej Konferencji Młodzieżowej, 11 lipca 2022.
Rzym, 6 lipca 2022.