Papież Benedykt XVI powiedział o nim: "Altötting jest sercem Bawarii i jednym z serc Europy". Historia tego miejsca jest warta poznania i zapamiętania, tym bardziej że Niemcy nie kojarzą nam się z kultem Matki Bożej.
Maryjne sanktuarium, położone u podnóża Alp Bawarskich w Altötting, zaliczane jest - obok Lourdes, Loreto, Fatimy i Częstochowy - do grona pięciu głównych sanktuariów maryjnych w Europie. Cudowna figura Czarnej Madonny, tam się znajdująca, nazywana jest "Królową Bawarii".
Altötting należy do diecezji Passau (Pasawy), mającej w Niemczech najwyższy procent katolików. Leży w samym sercu Bawarii i - według sanktuaryjnych statystyk - co roku nawiedza je około miliona pielgrzymów, co na pewno jest fenomenem w skali całego kraju. Pielgrzymi są przekonani, że Maryja widzi ludzkie zmartwienia, a fundowane przez pielgrzymów co roku nowe tablice są dowodem, że Maryja wstawia się u swego Syna Jezusa za swoimi dziećmi. Liczne wota dokumentują i świadczą o wierze, potwierdzając niezwykłość tego świętego miejsca - niewyczerpalnej skarbnicy łaski Bożej.
Ciekawostką jest, że sanktuarium nie doznało uszczerbku ani podczas wojen napoleońskich, ani wojen światowych.
Nietypowe wota
W sanktuarium można zauważyć nietypowe wota, jak np. bomby-niewybuchy. Bawarczycy byli zawsze przekonani, że tylko dzięki opiece Matki Bożej zdołali uniknąć wielu nieszczęść, plag głodu, zarazy i wojen. W 1623 r., podczas wojny trzydziestoletniej, arcyksiążę bawarski Maksymilian I własną krwią spisał list błagalny, zawierzając Czarnej Madonnie los regionu i nadał Jej tytuł Królowej Bawarii (Unsere Liebe Frau). Niezwykłe świadectwo czci i miłości do Czarnej Madonny widnieje na ścianach świątyni, w które wmurowane są małe urny zawierające serca poszczególnych władców bawarskich. Albowiem poszczególni władcy Bawarii zapisywali w testamencie i ofiarowali swe serce Matce Bożej.
Warte zapamiętania
Historia tego miejsca jest warta poznania i zapamiętania, tym bardziej że Niemcy nie kojarzą się dobrze z kultem Matki Bożej. Jednak ta część Niemiec to Bawaria, która zawsze pozostała wierna Rzymowi (papieżowi rzymskokatolickiemu). W stolicy regionu, w katedrze w Monachium, znajduje się piękny obraz Matki Bożej, pod której płaszczem chronią się ludzie. Ten obraz odzwierciedla maryjność tego regionu oraz ujawnia prawdę, że kto trwa przy Maryi, ten niezawodnie dozna Jej opieki, gdyż Ona zawsze troszczy się o zbawienie każdego człowieka i prowadzi swe dzieci do Jezusa.
Niewielki kościół w Altötting na polecenie św. Ruperta z Salzburga, nazywanego Apostołem Bawarii, wzniesiono w 680 r. Obecnie jest to "kaplica łask" (Gnadenkapelle) przylegająca do sanktuarium. Na prośbę św. Ruperta w kościółku umieszczono figurę Matki Bożej, trzymającej na lewym ręku Dzieciątko Jezus, a w dłoniach dzierżącej złote berło. Kościół został wzniesiony na miejscu pogańskiej świątyni ku czci Siedmiu Planet po nawróceniu księcia bawarskiego Ottona na wiarę chrześcijańską. Figura Matki Bożej w tym kościele zawsze była otoczona szczególna czcią.
Po najeździe Węgrów w 907 r. kościół popadł w ruinę, mimo to wierni i tak zatrzymywali się na modlitwę do Matki Bożej. Kościół odbudowano dopiero w 1228 r.
Cudowne uzdrowienia
W 1489 r. za wstawiennictwem Matki Bożej dokonały się dwa cuda [...].
Cały artykuł przeczytasz w papierowym wydaniu RYCERZ MŁODYCH - 4(102)2024 | Altötting. Serce Europy, s. 12