W Zatomiu Starym, położonym na lewym brzegu rzeki Warty w woj. wielkopolskim, znajduje się kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego - męczennika, który założył Rycerstwo Niepokalanej. Ta okoliczność spowodowała, że 8 grudnia 2011 r. powstało tam Bractwo Rycerskie Niepokalanej.
W dniu uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP 2011 r. wszyscy członkowie naszego Bractwa Rycerskiego wstąpili podczas Mszy świętej do Rycerstwa Niepokalanej. Wówczas tańczyliśmy tańce uwielbienia oraz tańce średniowieczne. Było to połączenie Bractwa Rycerskiego, jeżdżącego na imprezy historyczne, i Rycerstwa Niepokalanej, oddanych rycerzy Maryi, chcących swoje życie powierzyć Bogu.
- Jak to się stało?
W 2009 r., gdy przyjechałam za mężem do Zatomia Starego, czytałam z zaciekawieniem, pod jakim wezwaniem jest nasza zatomska świątynia. Jest pod wezwaniem Św. Maksymiliana Marii Kolbego, czyli świętego męczennika, który założył Rycerstwo Niepokalanej.
Sama byłam członkiem Bractwa Rycerskiego od czasów studiów i miałam mnóstwo historycznych strojów. Zaproponowałam cioci mojego męża, że możemy na odpust św. Maksymiliana zrobić Festyn Rycerski, by uczcić ten dzień i promować postawę rycerską. Mój pomysł padł na bardzo podatny grunt i już w 2010 r. zorganizowaliśmy I Festyn Rycerski.
- Jak to się dzieje?
Wiedzieliśmy, że to nie jest jedyny taki festyn. I tak w 2017 r. odbył się już siódmy z kolei. Jednak pojawiła się w moim życiu choroba, która przyczyniła się do wstrzymania festynów.
W 2018 r. adoptowaliśmy z mężem dwie małe dziewczynki i wychowanie dzieci zapełniło całe moje ręce. Jednak Niepokalana nie chciała, aby takie inicjatywy były zapomniane. Chowała w sercach zatomiaków pragnienia bycia rycerzem i organizowania festynów.
Od września 2013 r. reaktywowała się grupa taneczna licząca dziewięć osób. Tańczymy co wtorek tańce historyczne i tańce uwielbienia z flagami z Lednicy. Przekrój wiekowy jest szeroki: od emerytek do mojej 7-letniej córki, ale Niepokalana nie ma względu na wiek. Powołuje wszystkich, którzy chcą oddać Jej swoje życie oraz żyć cnotami rycerskimi w życiu codziennym. Są to: wierność Bogu, honor, braterstwo, szlachetność, służebność.
[...]
Cały artykuł przeczytasz w papierowym wydaniu RYCERZ MŁODYCH - 2(100)2024 | Nie śpiący rycerze, s. 16