Pomiń ten link jeśli nie chcesz trafić na czarną listę!
RYCERZ MŁODYCH
  • Slider 2
Dwumiesięcznik dla młodych ciałem i duchem

Mistrzyni teraźniejszości

Karolina Ples   

O, Panno galilejska,
O, Panno godowa,
Uczyń, aby nasze chrześcijaństwo
Przemieniło się w chrześcijaństwo
Chwil powszednich...

Roman Brandstaetter, Hymn do Madonny Dobrej Przemiany

Nasze plany mają zawsze na celu zmianę ku lepszemu. Prośmy Maryję, aby uczyniła nasze chrześcijaństwo chrześcijaństwem chwil powszednich. Jak echo powracają tutaj słowa wielu świętych, którzy często podkreślali wagę chwili obecnej. Dlaczego jest tak ważna? Dlaczego jest ona fundamentem prawdziwego życia duchowego? Spróbujmy szukać odpowiedzi w życiu Tej, która niewątpliwie jest Mistrzynią teraźniejszości!

Tylko dziś

Scena zwiastowania ukazuje nam Dziewicę z Nazaretu pełną rozwagi, ale także skupienia i uwagi. Zdarza się nam, że żyjemy w przyszłości albo przeszłością. Maryja natomiast potrafiła otworzyć się na działanie Boga tu i teraz, dzięki czemu mogła usłyszeć głos anioła. Była cała dla Boga tam, gdzie w danej chwili służyła. Pomyślmy, jak wiele łask tracimy, nie umiejąc żyć chwilą obecną. Św. Teresa napisała w jednej ze swych pieśni: "By kochać Cię, Panie, tę chwilkę mam tylko, ten dzień dzisiejszy jedynie". Również św. Fau-styna napisała: "O życie szare i monotonne, ile w tobie skarbów. Żadna godzina nie jest podobna do siebie, a więc szarzyzna i monotonia znikają, kiedy patrzę na wszystko okiem wiary. Łaska, która jest dla mnie w tej godzinie, nie powtórzy się w godzinie drugiej".

W każdej sekundzie naszego życia jest z nami Ten, który przychodzi. Chrystus uświęca swą łaską każdą chwilę, sprawia, iż możemy ją przyrównać do sakramentu - staje się ona znakiem Jego obecności. Żyć chwilą obecną to żyć w sąsiedztwie Boga, to także żyć tęsknotą za przyszłą Pełnią. Niesie ona świętość i zapowiedź przyszłego Królestwa, jak napisał Roman Brandstaetter [...].

Cały artykuł przeczytasz w papierowym wydaniu RYCERZ MŁODYCH - 3(65)2018 - Mistrzyni teraźniejszości, s. 22