Pomiń ten link jeśli nie chcesz trafić na czarną listę!
RYCERZ MŁODYCH
  • Slider 2
Dwumiesięcznik dla młodych ciałem i duchem

Veronika

Teresa M. Michałek   

Była rycerką Niepokalanej, a dziś jest kandydatką do chwały ołtarzy. Została zamordowana i okazało się, że gdy ją znaleziono martwą, trzymała różaniec w ręku i Cudowny Medalik na szyi.

Zginęła, mając zaledwie 23 lata. Obrażenia na ciele świadczyły o tym, że napastnik usiłował dokonać na niej gwałtu. Jednak ten fakt nie był najważniejszy, najważniejsza była jej wiara, i to ona zadecydowała o tym, że papież Franciszek 26 stycznia 2018 r. podpisał dekret o jej męczeństwie. Jej proces beatyfikacyjny został otwarty w 2003 r., a prosili o niego sami wierni, którzy od ponad 50 lat i tak nazywają ją "świętą Weroniką". Zarówno w miejscu jej męczeństwa, jak i u jej grobu gromadzą się katolicy i prawosławni, którzy za jej przyczyną proszą Boga o otrzymanie potrzebnych łask. Sytuacja polityczna sprawiła, że jej proces kanoniczny rozpoczął się tak późno.

Wiejska dziewczyna

Veronika Antal urodziła się 7 stycznia 1935 r. na północy Rumunii we wsi Boteşti (parafia Nisiporeşti). Następnego dnia została ochrzczona. Imię otrzymała po ciotce, siostrze taty, która zmarła w wieku młodzieńczym. Była najstarszym dzieckiem z czwórki rodzeństwa. Wychowywała ją babcia Serafina, gdyż rodzice byli ciągle zajęci pracą na roli i doglądaniem gospodarstwa. Babcia nauczyła Veronikę pacierza, gdy dziewczynka miała ponad roczek i zaczęła mówić, ale też przekazała, że żadna praca nie hańbi, a nawet jest sposobem do zbliżania się do Boga. [...]

Cały artykuł przeczytasz w papierowym wydaniu RYCERZ MŁODYCH - 2(64)2018 - Veronika, s. 15