Pomiń ten link jeśli nie chcesz trafić na czarną listę!
RYCERZ MŁODYCH
  • Slider 2
Dwumiesięcznik dla młodych ciałem i duchem

Brama i moc

Piotr M. Lenart   

Cóż my wiemy o chrzcie świętym? Może tylko tyle, że zostaliśmy ochrzczeni przez rodziców - ale gdzie i kiedy, to już mało kto pamięta.

Wśród licznych pamiątek z naszego dzieciństwa na próżno szukać tej, będącej świadectwem tego niezwykłego daru naszych rodziców, pamiątki chrztu świętego. Zresztą, kiedy nam jest to potrzebne, idziemy do proboszcza, by nam taką "metryczkę chrztu" wystawił - i tyle.

A przecież to wydarzenie - chrzest święty - jest przełomowym wydarzeniem naszego życia!

Wyobraź sobie potężny, niedostępny zamek, otoczony fosą i wysokim murem, do którego dostać się można tylko przez wzmocnione ostrymi zbrojeniami bramy, a bramy te pilnowane są przez uzbrojone po zęby straże - dzień i noc. Za murami tego zamku siedzisz ty - nieszczęsny niewolnik tyrana, który zdobył cię podstępem i kłamstwem, i wiesz, że nie masz najmniejszych szans na uwolnienie.

Oto obrazowy opis twojej pogańskiej duszy przed chrztem świętym, zamkniętej w szatańskiej twierdzy, chronionej przez "bramy piekielne".

A co uczynił chrzest?

Proste słowa i gesty liturgii chrzcielnej Kościoła katolickiego dokonały czegoś niewyobrażalnego: złamały moc szatana i wyzwoliły cię spod tej okrutnej niewoli, a "bramy piekielne" tego uderzenia nie przemogły. I oto otrzymałeś "białą szatę" - nowe życie i zostałeś wprowadzony w świątecznym orszaku przez samego Króla do królestwa Boga żyjącego na wieki - pełnego miłości Ojca, którego stałeś się synem i dziedzicem.

Chrzest - to brama do nowego życia, z którym dziedziczysz najcenniejszy skarb: miłość. Ale ta brama jest zawsze otwarta, co więcej, jest Żywą Bramą, przez którą wchodzą dusze, jak owce do owczarni, i znajdują... paszę - pokarm na życie wieczne, Eucharystię. Brama jest niestrzeżona, bo jedyne, co umacnia i chroni całą owczarnię, to miłość, nieskończona miłość. I bez tej miłości stajesz się bezbronny, zagubiony i narażony na ponowną niewolę za "bramami piekieł". [...]

Cały artykuł przeczytasz w papierowym wydaniu RYCERZ MŁODYCH - 1(63)2018 - Brama i moc, s. 4