Pomiń ten link jeśli nie chcesz trafić na czarną listę!
RYCERZ MŁODYCH
RYCERZ MŁODYCH
Dwumiesięcznik dla młodych ciałem i duchem

Porady dla kobiet

Agnieszka Krasucka (Beszłej)   

rm-085-13.jpg
rm-085-13.jpg

Jednym z najczęstszych problemów kobiet jest to, że chcą, by mężczyzna (mąż) wypełnił miłością pustkę ich serca. Kobiety myślą, że małżeństwo rozwiąże wszystkie ich problemy związane ze zranieniami, które przeżyły w życiu. Niestety, w małżeństwie dzieje się odwrotnie - nasze zranienia dają o sobie znać ze zdwojoną siłą. Dlatego najważniejsza rada dla kobiet jest taka: tylko Bóg może wypełnić twoją pustkę i tęsknotę za miłością. Tylko Bóg może cię uleczyć. Często chcemy, by to chłopak/narzeczony/mąż był tym, który nas "zbawi", ale trzeba sobie przypomnieć, że to Jezus jest naszym Zbawicielem.

Czas bycia samemu jest bardzo potrzebny, żeby poznać siebie i pracować nad sobą, zanim wejdzie się w związek. Oczywiście, jeśli już jesteś w związku, najważniejsze jest, by to Jezus był pierwszy w twoim życiu. Bo tylko On może cię uleczyć i wypełnić miłością. Nie możemy ciężaru naszego życia i zranień przerzucać na naszego ukochanego ziemskiego, bo to nie jest ciężar, który on jest w stanie udźwignąć. Oczywiście możemy dzielić się naszymi trudami z drugą osobą, ale to Jezus ma być naszym Zbawicielem.

W poradach dla mężczyzn znajdziecie listę Sary Swafford dotyczącą cech, które kobiety chciałyby widzieć u swoich przyszłych mężów. Sarah podaje też taką listę o kobietach. Ta lista nie jest po to, byśmy się "zdołowały", ale by starać się uświęcać dla przyszłego męża. "Zamiast szukać idealnego mężczyzny, stań się idealną kobietą i pozwól jemu poszukać ciebie" (Crystalina Evert, pisarka, założycielka serwisu Women Made New, womenmadenew.com).

Kobieta idealna

Kiedy patrzymy na tę listę, możemy się szybko "zdołować", bo wielu z tych cech nam brakuje, jednakże tym, co jest atrakcyjne dla mężczyzn, jest nasze staranie się o bycie taką kobietą. Jedyna kobieta, która miała wszystkie te cechy, to Maryja, dlatego módlmy się przez Jej wstawiennictwo, by wypraszała nam łaski, których najbardziej potrzebujemy. Inną dobrą listą dla nas kobiet jest Litania Loretańska... Dostałam kiedyś taką pokutę, by przy każdym wezwaniu Litanii Loretańskiej zastanowić się, na ile spełniam każdą z tych cech przypisanych Maryi, np. przy wezwaniu "Panno najczystsza" - na ile jestem czysta w moim życiu? "Panno roztropna" - czy jestem roztropna? Polecam! Niech Maryja nas prowadzi w stawaniu się kobietami świętymi. W liście Sary Swafford nie było mowy o wyglądzie zewnętrznym.

Kobieta pełna cnót, której nie można się oprzeć to:

Emanujące piękno

Często mamy kompleksy związane z naszym wyglądem: jestem za gruba, za chuda, mam za cienkie włosy, za małe piersi itd. Jeśli będziemy dbały przede wszystkim o nasze wnętrze, to piękno będzie z nas emanować. Maryja jest najpiękniejszą kobietą na świecie, ponieważ najbardziej jest przepełniona Bożą Miłością.

Kolejna porada jest taka, by dbać o siebie, ale właśnie poprzez skromność. Często, gdy kobiety odsłaniają części swojego ciała, ubierając się nieskromnie i wyzywająco, chcą, by mężczyzna zwracał uwagę na ich ciało, a nie na wnętrze. Wtedy nagość jest paradoksalnie "zakrywaniem" swojego wnętrza, gdyż boją się, że mężczyzna nie zechce ich takimi, jakimi są. Kobiety rozbierają się, ponieważ są poranione, brakuje im miłości (często ojcowskiej czy w ogóle rodzinnej) i chcą się dowartościować tym, że ktoś zwróci na nie uwagę. Widać to również na przykładzie Facebooka, kiedy dziewczyny udostępniają nieskromne zdjęcia, by dostać jak najwięcej "polubień" i poczuć się piękną, lecz... to wszystko jest złudne i nieprawdziwe - i nie zagoi ich ran. W modlitwie Ruchu Czystych Serc jest takie zdanie: "Postanawiam ubierać się skromnie i w żaden sposób nie prowokować u innych pożądliwych myśli czy pragnień. Bądźmy miłosierne dla płci przeciwnej". Poza tym, wartościowym mężczyznom bardzo imponują skromne dziewczyny. Ilekroć nie wiemy, czy dane ubranie jest skromne, to pomyślmy: czy Maryja ubrałaby się tak, gdyby żyła w naszych czasach? Czy bł. Karolina Kózkówna albo św. Joanna Beretta Molla ubrałaby się tak? Starajmy się naśladować świętych, bo to też jest nasze powołanie. Czy gdyby mnie ogłoszono świętą, to czy mogliby powiesić mój obraz w kościele w tym ubraniu, w którym jestem teraz? Może to pytanie kogoś zdziwić, ale trzeba dawać świadectwo w naszej codzienności.

Piękno córki Króla

Bardzo ważne jest to, by kobieta dbała o swój wygląd zewnętrzny. Szczególnie uśmiech zdobi kobietę. Mądre polskie przysłowie mówi: "Złość piękności szkodzi". Św. Josemaría Escrivá de Balaguer w rozmowach o małżeństwie przypomniał również o starym powiedzeniu kastylijskim: "Schludna kobieta odciąga mężczyznę od obcych drzwi" - co znaczy, że gdy mąż ma piękną, dobrą żonę, nie będzie szukał innej. Ks. Piotr Pawlukiewicz przypomina też o tym, że najlepszy "salon kosmetyczny" dla kobiety to konfesjonał.

Kobieta piękna ma poczucie własnej wartości, wokół niej ludzie czują się dobrze. Często budujemy poczucie własnej wartości na tym, co powiedzą czy pomyślą o nas inni ludzie. Najważniejsze jest to, że jesteś córką Króla. "Prześliczną koroną w rękach Pana, królewskim diademem w dłoni twego Boga". Poczucie własnej wartości to świadomość tego, o czym mówi Psalmista: "Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie...".

Mimo to, że wiemy, jak bardzo jesteśmy słabi i grzeszni, Bóg ukochał naszą nicość i przelał Swoją Przenajdroższą Krew za każdego z nas. Za ciebie też. To jest godność Dziecka Bożego. To jest właśnie pokora: świadomość swojej nicości, bycia obdarowanym i ukochanym przez Boga, który nas stworzył cudownie. To wyśpiewywała Maryja, najpokorniejsza Niewiasta, jaka kiedykolwiek chodziła po ziemi: "Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny".

Cały artykuł przeczytasz w papierowym wydaniu RYCERZ MŁODYCH - 5(85)2021 | Porady dla kobiet, s. 13