Pomiń ten link jeśli nie chcesz trafić na czarną listę!
RYCERZ MŁODYCH
RYCERZ MŁODYCH
Dwumiesięcznik dla młodych ciałem i duchem

Znaki do miłości

Agnieszka Krasucka (Beszłej)   

rm-083-17.jpg
rm-083-17.jpg

Czystością serca ludzkiego, miła Moja, Ja jestem, tylko Ja. Czystość rodzi się z miłości. Ona nad biel śniegu czystą uczyniła Mą oblubienicę, Marię z Magdali. Darowałem jej (...), bo wiele umiłowała. Wy więc, dzieci Moje, chciejcie tylko, gorąco, namiętnie pragnijcie Mnie miłować, proście w największym uniżeniu o dar miłości, a dam go wam, a on was oczyści, on wypali najmniejszą zmazę grzechową, bo miłość wszystko wybiela i przepala - grzech to brak miłości; kto miłuje, tym samym jest czysty, dziecko Moje. — Jezus do Ludmiły Krakowieckiej

Zacytowane słowa przypominają, że Jezus dał nam receptę na czystość serca - miłość. Jeśli człowiek jest bliżej Boga i kocha Go, to czystość jest łatwiejsza do zachowania. Tak samo, jeżeli kochamy kogoś, to dochowanie mu wierności nie będzie dla nas problemem.

A czym w ogóle jest miłość? Dobrze jest zrobić rozróżnienie pomiędzy zakochaniem a miłością. Zakochanie to taki stan emocjonalny, kiedy mamy "motyle w brzuchu", gdy kogoś widzimy, kiedy jesteśmy zachwyceni drugą osobą, kiedy uczucia do drugiej osoby są bardzo mocne. Często w tym okresie nie widzimy wad drugiej osoby, dlatego łatwo jest nam podejmować starania o nią. Miłość zaś jest decyzją i kochaniem drugiej osoby pomimo jej wad i słabości. Moja ulubiona definicja miłości to słowa św. Augustyna: "Miłość to wybór drogi miłości i wierność wyborowi". Patrząc na tę definicję, można pomyśleć: Gdzie się podziała prawdziwa miłość w dzisiejszych czasach? Jest tyle rozwodów i tyle niewierności. Św. Jan Paweł II mówił, że prawdziwa miłość nie jest mglistym uczuciem, ani ślepą namiętnością. Jest wewnętrzną postawą, ogarniającą całe jestestwo człowieka. Jest patrzeniem na bliźniego nie po to, by się nim posłużyć, ale by mu służyć.

Piękną charakterystykę miłości przedstawił abp Fulton J. Sheen: "Miłość jest wolnym wyborem; nigdy nie jest wolna od trudności; jednoczy; wymaga zrezygnowania ze swojego ego, jest nieodłączna od radości i od smutku (gdy jest rozłączona z umiłowanym); dąży wzwyż; jest ofiarna i chce pełnić wolę Bożą". Miłość ma w swoim słowniku tylko dwa słowa: "ty" i "zawsze". "Ty", bo miłość jest wyjątkowa. "Zawsze", bo jest trwała.

Dlatego to współżycie małżeńskie, które jest święte i jest darem od Boga, można urzeczywistniać tylko i wyłącznie w małżeństwie. [...]

Cały artykuł przeczytasz w papierowym wydaniu RYCERZ MŁODYCH - 3(83)2021 | Znaki do miłości, s. 17