Pomiń ten link jeśli nie chcesz trafić na czarną listę!
RYCERZ MŁODYCH
  • Slider 2
Dwumiesięcznik dla młodych ciałem i duchem

Odpowiedzialność daje wolność

Piotr Kapusta   

Z  okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zachęcam do refleksji nad darem wolności. Z punktu widzenia coachingowego warto zwrócić uwagę na jeden konkretny jej aspekt, jakim jest odpowiedzialność.

Żyjemy w wolnym kraju, a jednak sami pozwalamy sobie tę wolność tak często zabierać. Nie chodzi tylko o to, że zniewalają nas różne uzależnienia, ale często sami dobrowolnie z wolności rezygnujemy, odgrywając ofiary losu, bierne pionki, które chciałyby często zachować się inaczej, ale się nie da, bo coś tam.

Tymczasem nikt ani nic nie ma siły, by nakazać ci coś zrobić. Nawet jeśli wydaje ci się, że jest inaczej, to koniec końców Ty podejmujesz decyzję i ponosisz jej konsekwencje. Wolność jest darem naprawdę potężnym, bo daje nam zawsze możliwość wyboru, postąpienia w zgodzie z samym sobą lub zdradzając swe ideały i wartości.

Przykład: możesz powiedzieć, że musisz chodzić do szkoły, ale czy aby na pewno? A co by się stało, jakbyś nie poszedł? Przecież są takie osoby, co nie chodzą i jakoś sobie radzą w życiu. Możesz powiedzieć: "Tak, ale ja nie chcę wyglądać/żyć, jak tacy ludzie". OK, więc jednak nie tyle musisz chodzić do szkoły, co wybierasz tę opcję, bo chcesz być lepiej wykształcony, mieć lepsze perspektywy na przyszłość itp. [...]

Cały artykuł przeczytasz w papierowym wydaniu RYCERZ MŁODYCH - 6(68)2018 - Odpowiedzialność daje wolność, s. 30