• RM 6/2014
    RM 6/2014

RM 6 (44) 2014

"Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą". Pan Jezus zapewnia na Górze, że szczęśliwy jest ten, kto ma czyste serce. Tylko człowiek o czystym sercu będzie oglądał Boga. Moje serce najbardziej interesuje Boskiego Kardiologa. Pan mówi przez usta proroka Jeremiasza, że "serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i niepoprawne" - pyta retorycznie: "któż je zgłębi"... Dodaje: "Ja, Pan, badam serce (...), bym mógł każdemu oddać stosownie do jego postępowania".

W sercu nie ma miejsca na pozory, nie nałożę na nie maski, serce to synonim tego, jaki jestem naprawdę, jak widzi mnie Bóg, nie jak sam postrzegam siebie, czy jak widzą mnie inni. Serce czyste to moja szczera, otwarta postawa miłości wobec Boga i Jego woli, a także wobec drugiego człowieka. Czystość serca ma szerszy kontekst niż tylko wstrzemięźliwość od grzechów związanych ze zmysłowością i płciowością – to szczerość intencji, to pragnienie dobra drugiej osoby.

Ostatni tegoroczny numer "Rycerza" poświęcony jest właśnie czystości serca. Polecamy szczególnie artykuł numeru ks. Zbigniewa Suchego "Dary czystego serca"; artykuł Justyny Majewskiej "Być czy mieć?"; "Adwentowe przemyślenia" Elżbiety Belkius oraz szczere i głębokie świadectwa młodych. W numerze ponadto wywiad z młodą radomską aktorką Karoliną Skrzek; opowiadanie zainspirowane życiem bł. Karoliny Kózkówny patronki Ruchu Czystych Serc; spotkanie z psychologiem, kapłanem-katechetą, który odpowiada na pytanie: "Po co ksiądz w szkole?", lectio divina prowadzone przez młodzież, prezentacja sylwetki św. Jadwigi, królowej o czystym sercu, a także podsumowanie rozważań o Dekalogu i coś dla miłośników poezji.

Kochani, z serca dziękuję Wam za ten rok, który mija, za Waszą szczerość i otwartość, za każde słowo, radę, świadectwo, artykuł, za promowanie dobrego słowa wśród swoich znajomych. Zapraszam Was do dalszej współpracy pod opieką naszej Mamy Niepokalanej.

Wasz brat w Niepokalanej, Karol