• RM 6/2013
    RM 6/2013

RM 6 (38) 2013

Kończy się już Rok Wiary, a także powoli zbliżamy się do końca roku kalendarzowego. Analizując czas, który minął, nie mamy wątpliwości, jak wielkiej łaski dostępuje każdy, kto wierzy. Do jakże niezwykłej rzeczywistości zostaliśmy powołani jako dzieci jednego Boga. Życie wiarą na co dzień to prawdziwa przygoda. Wywołuje swoisty dreszcz emocji przed nieznanym, a zarazem nieodpartą pewność, że jesteśmy na dobrej drodze i w dobrych rękach. Tego doświadczał także „ojciec naszej wiary” – Abraham, Najświętsza Maryja Panna – Matka Jezusa i wielu świętych, którzy zaufali Bogu. Przed nami niepowtarzalna przygoda, która nazywa się życie. Mamy je tylko jedno, więc wykorzystujmy maksymalnie czas, który został nam dany.

„Rycerz Młodych” może okazać się bardzo pomocny na drodze wiary. A oto, co znajdziemy w najnowszym, ostatnim już w tym roku, numerze.

Czym jest tzw. spoczynek w Duchu Świętym? Jak powinniśmy rozumieć różne nadprzyrodzone zjawiska, z którymi możemy się zetknąć na przykład podczas spotkań grup charyzmatycznych? Jak to wszystko ma się do naszej wiary, która przecież nie opiera się na emocjach? „Odpocznij we Mnie...” – taki tytuł nosi temat tego numeru, a problematykę podejmuje ks. prof. Andrzej Kowalczyk, wykładowca teologii biblijnej w Gdańskim Seminarium Duchownym w Oliwie oraz założyciel i moderator wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej Marana-Tha w nurcie Odnowy w Duchu Świętym, który od roku 1998 jest także egzorcystą w archidiecezji gdańskiej. Podobną kwestię porusza także w tym samym numerze ks. Kamil Sobiech w artykule z cyklu „Ważne” zatytułowanym: „Jest tego coraz więcej”.

Ponadto w numerze aż trzy rozmowy: pierwsza – „Na drodze ŚDM”, to wywiad-świadectwo udzielony przez Magdę i Dawida, którzy brali udział w spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Rozmówcy, dzieląc się swoimi wrażeniami z tych dni, przekonują, że ŚDM to droga, w którą każdy młody człowiek może wyruszyć. Kuba Rohde z Gdyni w tym numerze rozmawia z Natalią Fijałkowską, nauczycielką z jednej z gdyńskich szkół, dla której uśmiech dzieci jest najlepszym podziękowaniem za pracę. Natalia, która pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi, wyjaśnia, dlaczego warto dzisiaj robić coś bezinteresownie. Kolejną, trzecią, rozmowę znajdziemy w dziale „Miłość i odpowiedzialność”. Na pytania redakcji odpowiadał podczas V Międzynarodowego Forum Tato.Net „Miłość i odpowiedzialność 24/7”, które odbywało się 7 września 2013 r., dr Dariusz Cupiał, pomysłodawca i koordynator inicjatywy.

W „Rycerzu” jak zawsze świadectwa – Joanna Pietraszek dzieli się swoimi przeżyciami z przebytej pielgrzymki na Jasną Górę, a także bardziej ogólnymi refleksjami na temat pielgrzymowania, a s. Magdalena, augustianka z Francji pisze o „marzeniach, które nas stwarzają”.

Co w stałych działach? Na „Błękitnych stronach” komiksowa anegdota, komentarze młodych do intencji rycerskiej na listopad i grudzień, a także „Oto Matka Twoja” – ze św. Maksymilianem poznajemy Maryję jako Niepokalane Poczęcie. W dziale o powołaniu dowiemy się od ks. Pawła Kłysa, czym są „posługi” na drodze przygotowania się do kapłaństwa. Dorota Mazur w rubryce „Wiem, dokąd idę” porusza problematykę kolejnego przykazania – tym razem w kolejności przypada przykazanie VI. Poeta Adrian Szary, w dziale poświęconym odkrywaniu młodych talentów pisarskich, zestawia ze sobą dwa utwory: s. Mileny Wilk, franciszkanki Rodziny Maryi i młodej Kingi Kocoń. A świadkiem wiary bieżącego numeru jest Prymas Tysiąclecia, którego Aleksandra Wojtyna zestawia z Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II, jako człowieka o maryjnej intuicji.