• RM 5/2013
    RM 5/2013

RM 5 (37) 2013

Chrześcijanin nie może być pesymistą! Nie wygląda jak ktoś, kto wydaje się być nieustannie w żałobie. Jeśli jesteśmy naprawdę zakochani w Chrystusie i czujemy, jak bardzo On nas kocha, to nasze serce «rozpali się» tak wielką radością, że udzieli się ona tym, którzy żyją blisko nas (Ojciec Święty Franciszek do młodzieży w Rio).

Minione wakacje były bardzo bogate w różne radosne wydarzenia. Zaczęło się od informacji o uznaniu przez papieża Franciszka cudu, który dokonał się przez pośrednictwo Jana Pawła II, co oznacza, że możemy już tylko oczekiwać na datę kanonizacji papieża Polaka. Ponadto wraz z początkiem wakacji odbyły się na Stadionie Narodowym w Warszawie swoiste narodowe rekolekcje. Na spotkanie z Jezusem prowadzone przez charyzmatycznego kapłana z Ugandy ks. Johna Bashoborę przybyło prawie 60 tys. osób. Jednak najbardziej spektakularnym wydarzeniem były oczywiście Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro tak oczekiwane przez wielu młodych z całego świata, którzy pragnęli doświadczyć powszechności Kościoła i spotkać się z Jezusem, którego przybliża i do którego prowadzi Ojciec Święty Franciszek. W Polsce odbyło się w tym duchu, w łączności z Rio wiele spotkań. Jednym z takich był XII Zjazd Młodzieżowego Ruchu Rycerstwa Niepokalanej w Niepokalanowie.

O tych wszystkich wydarzeniach przeczytacie w najnowszym numerze „Rycerza Młodych”.

Co jeszcze przygotowaliśmy dla Was?

Temat numeru poświęciliśmy aniołom. Tak często zapominamy, że w życiu nie jesteśmy sami, że towarzyszą nam od urodzenia do śmierci wyjątkowi wysłannicy Boga. Czy możemy się z nimi jakoś skontaktować? Jaka jest ich rola? Czy mają swoje imiona? Czy posiadają płeć? Czy mają skrzydła? Na te i podobne pytania odpowiada Małgorzata Nawrocka, znana polska powieściopisarka, która wiele swoich tekstów poświęciła także aniołom. 

W numerze cenne świadectwa: „Jezus na Stadionie” – Katarzyna dzieli się, czy rzeczywiście było warto przyjechać na spotkanie z ks. Bashoborą; „W drodze na szczyt” – Beata pisze, jak ona postrzega rzeczywistość wiary we własnym życiu; świadectwem wiary dzielą się z nami także we wciąż trwającym Roku Wiary Sebastian Staśko, Agnieszka Malinowska i Jakub Kaczmarek.

Na czym polega akcja „RozaniecZaKleryka.pl”? Na pytania redakcji odpowiada Michał Osiej. Ty także możesz się włączyć i ofiarować duchowe wsparcie przygotowującym się do kapłaństwa. 

O tym, co działo się w Wieleniu Zaobrzeńskim podczas XIX Ogólnopolskiego Spotkania Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe „Wesele Wesel” opowiadają małżonkowie Beata i Mieczysław Kłopotek. 

Ks. Paweł Kłys w dziale poświęconym powołaniu do kapłaństwa i do życia konsekrowanego odkrywa przed nami kolejny etap tych niezwykłych przygotowań. W tym numerze dowiadujemy się, czym jest „szata duchowna”. W oczekiwaniu na jubileusz 25-lecia istnienia zgromadzenia na ziemiach polskich Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej opowiadają o swoim Założycielu. Dlatego z cyklu „Świadkowie wiary” w tym numerze poznamy o. Mieczysława M. Mirochnę, franciszkanina, który pracował z o. Maksymilianem. 

„Słońce czy gwiazdka” to artykuł ks. Kamila Sobiecha poświęcony muzyce. Co muzyka ze sobą niesie? Czy jest obojętne dla naszej duszy to, czego słuchamy? 

O co chodzi w przykazaniu znajdującym się niejako w centrum Dekalogu: „Nie zabijaj”? O tym pisze doktorantka teologii Dorota Mazur. 

W rubryce poety Adriana Szarego odkrywamy talenty, a więc kolejny wiersz młodej poetki wraz z fachowym komentarzem. 

Na „Błękitnych stronach” pisma historyjka komiksowa, intencja Rycerstwa Niepokalanej na wrzesień i październik, a także nowy dział: „Oto Matka twoja...”, czyli propozycja tego, aby lepiej poznać Matkę Bożą w świetle nauki św. Maksymiliana Kolbego. W bieżącym numerze oczywiście Maryja jako Królowa Aniołów.

Warto pamiętać, że początek roku szkolnego i akademickiego inaugurują niejako dni, w których Kościół wspomina Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała (29 września) oraz Świętych Aniołów Stróżów (2 października). To, że Bóg jest Stwórcą „rzeczy widzialnych i niewidzialnych wyznajemy w czasie każdej Mszy świętej, odmawiając Credo. A czy rzeczywiście rozumiemy i przyjmujemy tę prawdę wiary...?