• RM 5/2012
    RM 5/2012

RM 5 (31) 2012

 

Temat numeru

4 Dalekie wybrzeża ciszy...

Żyjemy w świecie mediów – obrazu, dźwięku, szybko rozprzestrzeniającej się informacji. Czego potrzeba współczesnemu człowiekowi, żeby nie zagubić się w tym pędzie cywilizacji?

  

Czytelnicy piszą

9 Eucharystyczna radość z Maryją

W ostatnich dniach lipca do Niepokalanowa przyjechali młodzi, którzy bardzo chcieli poświęcić cząstkę swojego wakacyjnego odpoczynku Bogu. Czy było warto?

 

11 Pomysł z medalikami

Pomysł z medalikami został mi niejako „przysłany” przez Niepokalaną tydzień przed Lednicą. To był prawdziwy grzmot w moje serce.

 

12 Królowa Pomorza i Matka Jedności

Na trasie Gdynia – Toruń znajduje się niewielka miejscowość Piaseczno (woj. pomorskie). Mieści się tam kapliczka ze słynącym z cudów źródełkiem.

 

13 Powołanie do... mądrości!

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Zakończyły się wakacje, czas wypoczynku i relaksu. Stajemy teraz przed nową, starą rzeczywistością. Rozpoczęcie roku szkolnego, pierwszy dzwonek, nowe przedmioty, zdobywanie ocen, ranne wstawanie i stare przyjaźnie. Jak my to dobrze znamy! Znowu szkoła – takie i podobne stwierdzenia padają w tych dniach z ust dzieci i młodzieży. Po co nam to wszystko?

 

20 Powtórka z ekologii

Pan Bóg stworzył czysty świat, a w nim człowieka i wspaniałą przyrodę. Powiedział nam: „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną” (Rdz 1,28) – nie w sposób dowolny i zuchwały, lecz zgody z Boskim prawem. 

 

Rozmowa

21 Przez sztukę łączyć się z innymi

 „Sztuka jest dla mnie biedronką i tajfunem, jest moim życiem, pracą – modlitwą”... – Rozmowa z Anną Bernat

 

 

Błękitne strony

14 Zbroja światła (odc. 5)

16 Blog młodego rycerza

 

 

Świadkowie wiary

24 Czystość niemodna?

Bardzo dużo miejsca media głównego nurtu poświęcają czystości, a właściwie nieczystości. Skąd takie sformułowanie? Nie trzeba się jakoś bardzo wysilać, by móc stwierdzić, że to, z czym człowiek ma do czynienia, gdy sięga po pierwszą lepszą gazetę z wystawy kiosku czy włącza telewizor i natrafia na reklamy bądź programy publicystyczne, tudzież filmy, jest promocją pewnego stylu życia – stylu, który odbiega od tego, jaki życzyłby sobie na co dzień oglądać chrześcijanin.

 

Etos rycerski

26 Ry(cerskie)my

27 Milczenie złotem

Drukarnie drukują ogromne ilości gazet, telewizje emitują coraz to bardziej wymyślne programy, internet przepełnia się kolejnymi artykułami, postami i komentarzami. Wszędzie różne fakty, mity, sensacje... Można więc nawet mówić o pewnym nadmiarze informacji. A w centrum tego wszystkiego człowiek.

 

Wiem, dokąd idę

28 Przykazania kościelne: Na wzór Mistrza

 

Ważne

29 Kopnij mnie! Czyli niebezpieczne znaki, cz. I