• RM 3/2014
    RM 3/2014

RM 3 (41) 2014

Maryja!

 

W numerze majowo-czerwcowym kolejne błogosławieństwo Jezusa z Kazania na Górze, które na pozór nijak nie pasuje do dzisiejszego świata. Czy Jezus tego nie przewidział? Dlaczego błogosławi cichych, skoro świat należy do tych, którzy nie tylko dużo i ładnie mówią, ale nawet krzyczą – w mediach, w sejmie, w różnych instytucjach. Przecież nieraz słyszałem, że jak mam coś załatwić w urzędzie, to najlepiej, jeżeli będę miał „szeroką gębę”, bo inny sposób nie poskutkuje... A może właśnie chodzi o jakiś inny rodzaj skutku, który ma wywołać nasze milczenie, przenikające zgiełk i hałas codzienności...

Myślę, że o wiele ważniejsze jest dzisiaj być człowiekiem czynu niż opinii. Zwykle tam, gdzie dużo się gada, niewiele się robi. Jezus chce widzieć naszą wiarę złożoną z czynów, a nie ze słów. Taka była wiara Jego Matki, która w cichości zrodziła nam Zbawiciela. To osiągnięcie, z którym nie równa się żadne inne na tym świecie. A czy sam Jezus nie dał nam przykładu milczenia, będąc cichym wobec swych prześladowców, jak owca niema wobec tych, którzy ją strzygą? Milczał też wobec Piłata, który dopytywał go o to, czym jest prawda – bo sam był i jest Prawdą.

Kolejny paradoks naszej wiary – cichość, którą będziemy rozważać w tym numerze pisma. Cichość wiąże się z pokorą, a pokora z prawdą. Jezus zachęca nas do rozmowy z Bogiem w ciszy swojej izdebki. Dlaczego cisi na własność posiądą ziemię? O jaką ziemię chodzi? Mam cichą nadzieję, że „Rycerz” pomoże nam odkryć tę prawdę i zachęci, żeby żyć nią na co dzień. Nie będzie to łatwe, ale przecież uczeń Chrystusa powinien przechodzić przez ciasną bramę. Młodych zachęcał do tego wielokrotnie św. Jan Paweł II, mówiąc, że musimy od siebie wymagać. Papież Franciszek także przy wielu okazjach podkreśla, żeby odważnie wypływać na głębię. Świadectwo życia młodego człowieka jest dzisiaj bardzo ważne.

Maj to miesiąc naszej Matki, dlatego też i ten numer poświęcamy Jej szczególnie. Jest Ona obecna w życiu wielu młodych ludzi, o czym mówią wasze świadectwa. Warto zaprosić Ją do swojego życia. Obecność Matki zmienia dosłownie wszystko, Ona prowadzi do samego Jezusa.

W numerze znajdziecie:

Temat numeru – „Błogosławieństwo, którego nie słychać”;

Świadectwa – „Nawet jeśli ty zapomnisz, Ona będzie pamiętać”, „Nadzieja – najpiękniejszy z Bożych darów”, „Sobota – dzień Matki Jezusa”;

Wywiady – „Prawdziwy obraz świata”, „Gotowiec od Ducha Świętego”

Komiks – „Mocarz”;

Błękitne strony – czyli dział formacyjny dla młodych;

Lectio divina – czyli analiza słów Pisma Świętego metodą skrutacji;

Wypłyń na głębię – „Prymicja – pierwsza Msza święta nowego kapłana”;

Świadkowie wiary – „Cisi ludzie Boga”;

Wiem, dokąd idę – Dekalog – przykazanie IX „Nieuporządkowane pożądanie”

Ważne – „Centrum ciszy”;

a także informacje i zaproszenia dla młodych na rekolekcje w duchu Rycerstwa Niepokalanej, odbywające się na terenie naszego kraju.