• RM 3/2016
    RM 3/2016

RM 3 (53) 2016

Maryja!

Drodzy, jeżeli pozwalamy działać Duchowi Świętemu, to cechuje nas w codziennym postępowaniu wstrzemięźliwość i czystość. Nie chcę się rozpisywać o tym, jakie to dzisiaj niemodne, jakie deficytowe, bo nie do końca tak jest. To prawda, że przeciwnikowi naszemu, i Pana Boga, zależy na tym, żeby podsunąć nam raczej owoce nieopanowania i nieczystości. Będzie kłamał, wykorzystując do tego innych ludzi, często też media, że wstrzemięźliwość i czystość są sprzeczne z ludzką naturą. Otóż Biblia i życie codzienne dowodzą, że właśnie nic tak nie sprzyja harmonijnemu rozwojowi człowieka, jak właśnie cnoty opanowania i czystości. To może kojarzyć się ze słabością, ze strachem przed światem, bo przecież – i to widzimy w wielu chociażby współczesnych teledyskach – trzeba być sexi, cool, silnym, wysportowanym, nienagannie ubranym, pięknym fizycznie..., nie ma mowy w stylu bycia młodego człowieka o czystości, bo na to szkoda życia.

Tymczasem „definicja męskości” mówi mi, że mężczyzną staję się dopiero wtedy, gdy potrafię rozumem, nie emocjami, zapanować nad każdą sferą swojego życia. To jest prawdziwa siła – nie namiętności mną, ale ja rządzę nimi. Wstrzemięźliwość może być rozumiana bardzo szeroko. Każde nieumiarkowanie i nieuporządkowanie, nadmiar czegokolwiek, może nam zaszkodzić śmiertelnie. Mówi się, że Bóg przebacza zawsze, człowiek czasami, a natura nigdy. Samo ciało może „zemścić się” za nieumiarkowany styl życia. Tylko, jak jest się młodym, to tak ciężko nam w to uwierzyć...

Zaufajmy naszemu Stwórcy, który zna nas najlepiej. W tym numerze będziemy rozważać już dwa ostatnie owoce Ducha Świętego. Niech On nas prowadzi we wszelkich przygotowaniach do spotkania w Krakowie, bez względu na to, czy będziemy tam fizycznie, czy też nie. Módlmy się, Kochani, jeszcze więcej niż wcześniej, o jak najlepsze owoce zbliżającego się tego czasu łaski.

Pamiętajmy też, że maj to miesiąc naszej Matki. 3 maja w Jej święto Polska zostanie uroczyście zawierzona opiece swojej Królowej. 1 maja zaś wspominamy Jej oblubieńca św. Józefa Rzemieślnika. O tym Świętym też przeczytamy wiele w bieżącym numerze naszego pisma.

Wasz brat w Niepokalanej, Karol