• RM 3/2015
    RM 3/2015

RM 3 (47) 2015

Maryja!

Drodzy, przez ostatnie półtora roku razem z „Rycerzem Młodych” przeszliśmy drogę Błogosławieństw. Mam nadzieję, że dla wielu z nas był to owocny czas formacji przed zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży. Od stycznia 2014 r. na naszych stronach mogliśmy przeczytać wiele ciekawych artykułów, odkrywczych przemyśleń, refleksji i świadectw. Teraz przyszła pora na naszą odpowiedź.

Ostatnie miesiące roku szkolnego i akademickiego oraz zbliżający się czas wakacji to dość intensywny okres. To jak ostatnia prosta w jakimś ważnym maratonie. Chociaż możemy czuć się bardzo zmęczeni, często znużeni, to jednak siły dodaje nam przeświadczenie, ile w minionym czasie już udało nam się osiągnąć, oraz fakt, że to już naprawdę końcówka, a przed nami zasłużony odpoczynek. Być może ktoś żyje teraz maturą, ktoś inny egzaminami wstępnymi na wymarzony kierunek studiów, obroną pracy naukowej lub decyzją o przyjęciu do pracy zawodowej. Wszystko to wiąże się z podnoszeniem lub posiadaniem jakichś kwalifikacji. A jakie są nasze „kwalifikacje”, jeżeli chodzi o chrześcijaństwo? – pyta autor ostatniego już artykułu z cyklu Błogosławieństw, ks. Krzysztof Rzepka. Czy dzisiaj zdalibyśmy egzamin praktyczny z naszej wiary?

Odpowiedzmy sobie szczerze na pytania: Czy nasza wiara daje nam wewnętrzną radość? Czy widząc pytanie postawione w tytule tematu numeru („Czy jestem błogosławiony?”), możemy odpowiedzieć, że zaliczamy się do grona błogosławionych, czyli szczęśliwych? Czy potrafimy być szczęśliwi i zarażać tym szczęściem innych, z tego powodu, że Jezus jest naszym Panem? Czy mamy przekonanie o tym, że Kazanie na Górze to nie zbiór powtarzanych od dwóch tysięcy lat sloganów, ale praktyczne wskazówki na szczęśliwe i spełnione życie?

Jezus zaprasza nas do podjęcia walki o swoje szczęście i szczęście naszych najbliższych. Do odważnego sprzeciwu wobec zła. Wolność wyboru jest w nas. Nie jesteśmy sami; miesiące maj i czerwiec szczególnie przypominają nam, na Kogo możemy liczyć. Często chodźmy do Chrystusa i do Maryi, mówmy Im o tym, co przeżywamy, pytajmy o nasze postępy w realizacji Błogosławieństw. Jesteśmy powołani do szczęścia. 

W majowo-czerwcowym numerze „Rycerza”, jak zawsze ciekawe świadectwa, wspomnienia i artykuły. Wśród nich wywiad z zawodową tancerką Marią Pierzchalską, a w naszych stałych działach spotkanie z psychologiem, z kapłanem, rozważanie o kolejnym warunku dobrej spowiedzi, kącik apologetyczny i odpowiedź na pytanie młodych: „Dlaczego Kościoła trzeba słuchać?” oraz kącik poetycki z pięknym wierszem Ewy Anduły i komentarzem poety Adriana Szarego. Młodzi Rycerze znajdą dla siebie kolejną dawkę informacji o MI na „Błękitnych stronach”, a dla wszystkich, których ciekawi historia powstawania największego klasztoru męskiego na świecie – dalszy ciąg komiksu o św. Maksymilianie i Niepokalanowie. W numerze także coś dla sympatyków chrześcijańskiej sceny muzycznej oraz informacje o terminach rekolekcji i spotkań wakacyjnych dla młodych w duchu św. Franciszka i św. Maksymiliana.

Kochani, zapraszam do lektury, rozpowszechniania dobrego słowa, i współpracy w tworzeniu naszego wspólnego dwumiesięcznika.

Wasz brat w Niepokalanej, Karol