• RM 2/2016
    RM 2/2016

RM 2 (52) 2016

Drodzy, na czas Wielkiego Postu i pierwszych dni Świąt Wielkanocnych przypada nam akurat pochylić się nad tematem wierności i skromności. I to, według mnie, także nie jest przypadek. Kiedy spojrzymy na okładkę tego numeru, nie dziwi, że jest na niej wizerunek naszej Matki, która została napełniona Duchem Świętym już w momencie zwiastowania, czyli tyle lat przed tym Zesłaniem Ducha Świętego opisanym w Dziejach Apostolskich. Z pewnością wówczas otrzymała od swojego Oblubieńca wszystkie dary, które i my otrzymujemy w sakramencie bierzmowania, ale w przeciwieństwie do nas w doskonały sposób wydała owoce tych Bożych łask.

Widzimy, że Maryja wyjątkowo owocowała właśnie wiernością i skromnością, gdy patrzymy na całe Jej życie. Jest niezwykłym przykładem pokory, a radość, która wybrzmiewa z hymnu Magnificat, powinna udzielać się każdemu, kto przyjmuje do swojego serca Jezusa. Niepokalana jest wybitnym wzorem tego, jak powinno się współdziałać z łaską. Pismo Święte ukazuje nam Ją najpierw w zaciszu swojej izdebki (Zwiastowanie, w tym roku przypada 4 kwietnia), a następnie na drodze krzyżowej i pod krzyżem swojego Syna. Tylko osoba całkowicie poddana działaniu Ducha Świętego była w stanie przeżyć to wszystko.

A jakie jest moje podejście do misji i zadań, które zlecił mi Pan Bóg? Każdego dnia zbliżam się do Niego, jestem coraz bliżej nieba, czy potrafię Go za to uwielbiać? Jak brzmi dzisiaj moje Magnificat?

Życie składa się z małych, drobnych rzeczy i pozornie niewiele znaczących spraw. Czasem trafi się jakiś „bonus”, który dodaje człowiekowi skrzydeł. Życie Maryi to było głównie te ok. 30 lat w zaciszu Nazaretu, gdzie dojrzewała Jej świętość i rozwijała się wiara. Nic na pozór wielkiego, codzienne obowiązki: kuchnia, sprzątanie, modlitwa...

Słowo Boże jest żywe. Na ten wyjątkowy czas życzę Wam, i sobie, żebyśmy potrafili usłyszeć głos Boga, który do nas mówi. Żyjmy Słowem na co dzień, niech Ono owocuje w nas każdego dnia.

Za wszystkie Wasze świadectwa i artykuły z serca dziękuję. Widać, że coraz bardziej przygotowujecie się do spotkania z Ojcem Świętym w Krakowie. I tak trzymać!

Z tego numeru dowiesz się m.in., co wyjątkowo podoba się Panu Bogu, kim był prawdziwy bohater Stanisław Leszczyc-Przywara, co Ojciec Święty Franciszek chce przekazać dziewczętom i chłopcom na ich Jubileusz w Roku Miłosierdzia, jak dobrze przygotować się na Światowe Dni Młodzieży, czym były i są śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, co to znaczy nieumiejętnych pouczać, a spragnionych napoić, jakich trzech rzeczy wymagał Pan Jezus od Siostry Faustyny, skąd wziął się pomysł na małżeństwo, dlaczego kapłan odwiedza chorych, czym jest fejm i lans.

Zapraszam do lektury!

Wasz brat w Niepokalanej, Karol