• RM 2/2015
    RM 2/2015

RM 2 (46) 2015

Różne wiadomości ze świata niestety przekonują nas, jak bardzo aktualne jest dzisiaj ósme błogosławieństwo Pana Jezusa z Kazania na Górze. Nie tylko pierwsze lata i wieki chrześcijaństwa są naznaczone prześladowaniem uczniów Chrystusa, ale także czasy obecne. Błogosławieństwo prześladowanych dla sprawiedliwości dotyczy jednak nie tylko naszych Braci z odległych krajów, ponieważ, jak podkreśla nasz Mistrz: „Uczeń nie przewyższa nauczyciela ani sługa swego pana” (Mt 10,24), tak więc współczesne prześladowanie za wiarę może mieć różne oblicza. Zachęcam Cię do sięgnięcia po marcowo-kwietniowy numer „Rycerza Młodych”. Znajdziesz w nim artykuł o. Mirosława Kopczewskiego, franciszkanina, który wiele lat pracował na terenie byłego Związku Radzieckiego. W artykule numeru o. Mirosław zachęca do „Bożego przewrotu...”. Na czym on miałby polegać...? Autor dzieli się także swoim doświadczeniem wiary.

Czy można spotkać Boga w restauracji? Tak. Dowiedz się, jak i gdzie, czytając świadectwo Magdy. Co to znaczy odrodzić się do Nowego Życia? – o tym z kolei możesz przeczytać w świadectwie Justyny.

Ponadto w numerze: Grzegorz opowiada dalszą część fascynujących i tajemniczych wydarzeń, które miały miejsce na Górze Jawor; Klaudia Twardowska, laureatka konkursu dla wolontariuszy „Ośmiu Wspaniałych”, odpowiada na niełatwe pytania „Rycerza” – co to znaczy w praktyce wolontariat, miłość i miłosierdzie, a także, jaki jest sens pomagania innym bezinteresownie. W „Lectio divina” tym razem postać św. Pawła Apostoła, o którym pisze Magda, gimnazjalistka z Płocka. Nasza psycholog zaprasza do podróży w świat dzieciństwa i „superbohaterów”, których z pewnością nie brakowało i w Twoim świecie; ks. Paweł przedstawia jedyną w swoim rodzaju wspólnotę „wychowującą przyszłych księży”; jako świadka wiary poznaj św. Gemmę Galgani, nękaną przez wyjątkowo złośliwego prześladowcę; pierwszy krok w kierunku konfesjonału pomaga wykonać ks. Adam z Freiburga, a ks. Kamil odpowiada na pytania młodych związane z wiarą, np. „Skąd pewność, że nasza religia jest jedyną prawdziwą...?".

Tradycyjnie na naszych stronach dział formacyjny dla młodych rycerzy, niesamowity komiks o powstawaniu Niepokalanowa, ubogacony zdjęciami archiwalnymi; sylwetka kolejnej młodej poetki, trochę aktualności z przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 i z życia Kościoła.

 

Zapraszam Cię do lektury, rozpowszechniania dobrego słowa, i współpracy w tworzeniu naszego wspólnego dwumiesięcznika.

Twój brat w Niepokalanej, Karol