RM 1 (57) 2017

Na 10. urodziny "Rycerza Młodych" specjalnie dla Was: nowy layout pisma, nowa strona internetowa (już niebawem), nowe działy i mnóstwo ciekawych treści!

Drodzy Przyjaciele, w roku 2016 rozlało się całe morze łaski na naszą Ojczyznę i na cały świat, a to za sprawą papieża Franciszka, który ogłosił Rok Miłosierdzia i spotkał się z młodzieżą w Krakowie. Do tego 1050-lecie Chrztu Polski. Wydawało się, że jak minie ta „kumulacja”, to znowu wróci szara rzeczywistość i nic wielkiego się nie wydarzy, a tymczasem... Rozpoczynający się rok to dla chrześcijan – jeszcze bardziej dla czcicieli Matki Bożej – niepowtarzalny prezent! Mija 100 lat od założenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. Maksymiliana Marię Kolbego, któremu szczególnie poświęcamy ten numer pisma. Święty ciągle fascynuje i inspiruje przeróżne środowiska, grupy, a także pojedyncze osoby. 100 lat temu miały miejsce również objawienia Maryi w Fatimie, które odmieniły oblicze świata i Kościoła. Natomiast 10 lat temu ukazał się pierwszy numer „Rycerza Młodych” – i to jest dla mnie osobiście chyba największa radość.

Minęło 10 lat fascynującej przygody pobytu w Niepokalanowie, mnóstwo spotkań, dziesiątki Waszych świadectw, artykułów, przemyśleń. Ten rok ogłosiłem w swoim sercu rokiem uwielbienia Pana Boga za Jego wielkie miłosierdzie, którym ciągle obdarza to dzieło oddane Jego Matce.

Tegoroczny „Rycerz”, w zupełnie nowej odsłonie, to podarunek ode mnie dla Was. Nowe działy, zmieniona szata graficzna, ale przede wszystkim miejsce na Wasze świadectwa. Wykorzystajmy ten rok, aby mówić innym o tym, jak wygląda życie prawdziwego rycerza, który zawierzył Niepokalanej. To nie jest droga dla mięczaków, ale dla prawdziwych kobiet i facetów – i to już od wczesnej młodości.

Zapraszam do współpracy w tworzeniu pisma i rozpowszechnianiu go wśród znajomych.

W Nowym Roku życzę Wam radości, pokoju w sercu, optymizmu i dużo uśmiechu na co dzień.

Wasz brat w Niepokalanej, Karol


Co w numerze?

W temacie: Kim jest Hardcorowy Maksiu? (artykuł-świadectwo Macieja Gnyszki, założyciela Towarzystw Biznesowych); Czy św. Maksymilian zostanie patronem przedsiębiorców i start-upów?

W skrócie: "Józef i Maryja" - nowy film o dzieciństwie Pana Jezusa na ekranach polskich kin, dystrybuowany przez Kondrat Media; Poczuj radość Ewangelii - trwają zapisy na Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Młodzi dla młodych: Wasze świadectwa - Żyjemy, żeby błogosławić (Ilona); Swoim aniołom dał rozkaz o mnie (Justyna Majewska)

Trzeba rozmawiać: Jesteś umiłowanym dzieckiem Boga (rozmowa z dr. Dariuszem Cupiałem, współzałożycielem Fundacji świętych Cyryla i Metodego, założycielem Inicjatywy Tato.Net.)

MI - nasza droga: Początki MI (ze wspomnień św. Maksymiliana); Radość bycia Jej własnością (komentarz Anety Gierbuszewskiej do Intencji Rycerstwa Niepokalanej na styczeń i luty)

Poznaj Matkę Pana: Sześć spotkań (w 100. rocznicę objawieć w Fatimie ich historię przybliża Zofia Tomaszewska OFS)

Dokąd idę?: Łańcuch do Serca Matki (dla wszystkich, którzy szukają drogi swego powołania, o duchowości św. Urszuli Ledóchowskiej pisze dr Monika Waluś, wykładowca dogmatyki na UKSW)

Spotkanie:

- z psychologiem: Stan kłapouchowy (Czym jest depresja i jakie mogą być jej przejawy? Wyjaśnia psycholog Anna Stania-Skalska)

- z coachem: Mapa marzeń i koło zycia (Co ma coaching wspólnego z duchowością? Jak stawiać sobie cele, realizując wolę Bożą? Temat przybliża doradca zawodowy i coach Piotr Kapusta)

- z poetą: Magia (wiersz Dominiki Wujkowskiej z komentarzem poety dr. Adriana Szarego)

- ze Słowem: Lectio divina w oparciu o wybrane czytania liturgiczne ze stycznia i lutego prowadzi o. Kajetan, cysters z Wąchocka

Rycerski felieton: Twoje życie - twój projekt (tego, że nasza przyszłość nie jest dziełem przypadku i nie nalezy się jej lękać, dowodzi dr hab. Grzegorz Grochowski, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, specjalista w zakresie dydaktyki zdolności oraz rozwoju osobistego)

Podróże z Maksem: Szczególna wrażliwość (duchową drogą św. Maksymiliana po różnych miejscach na świecie związanych z jego osobą prowadzi nas Agata Pinkosz, zajmująca się duszpasterstwem młodych Misjonarka Niepokalanej Ojca Kolbego)

Zapytaj kapłana: na nasze pytania i wątpliwości odpowiada ks. Piotr Kaczmarek, wicerektor łowickiego WSD